Strona główna -> AZYMUT -> Bieg Niepodległości
         IMIENINY:
 XX Bieg Niepodległości!2011-11-11  

           11 listopada odbył się jubileuszowy XX Bieg Niepodległości, który ma na celu uczcić odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów! Na dodatek w tym roku to gminie Przemęt przypadła organizacja powiatowych obchodów Dnia Niepodległości, a ta wyznaczyła Mochy na ich głównego organizatora. Niestety, pogoda nie była zbyt łaskawa, mimo że świeciło słońce, było strasznie zimno! Cóż, tegoroczna jesień rozpieściła nas ciepłem, a w dniu Święta trochę zawiodła.

          Trasy wyznaczone były na boisku i wśród pobliskich pól. W uroczystościach udział wzięli głównie uczniowie szkół z Moch oraz wielu okolicznych miejscowości (Nowej Wsi, Kaszczoru, Wijewa, Świętna, Starego Widzimia, Wolsztyna, Powodowa czy Włoszakowic) często dość odległych (Opalenicy, Szlichtyngowej, Osowej Sieni,  a nawet Leszna czy Poznania). Przyjechali zorganizowanymi grupami, ale także indywidualnie, więc mapa miejscowości jest dużo większa).

          W tym roku przebieg uroczystości trochę różnił się od poprzednich. Około godziny 11.00 Dyrektor Zespołu Szkół w Mochach, a jednocześnie pomysłodawca i główny organizator mocheńskiego biegania, Andrzej Galla przywitał gości i uczestników imprezy. Rozpoczęła ją ciekawa inscenizacja do utworu "Walkiria" Ryszarda Wagnera, z dwudziestoma flagami z dumą prezentowanymi przez zawodników "Azymutu" Mochy, wśród których znajdowali się reprezentanci Wielkopolski oraz kadry Polski, medaliści Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, Młodzieżowych Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata Szkół!

          Potem został odegrany Hymn Narodowy przez Orkiestrę Dętą z Przemętu. Następnie nauczyciel historii, pan Leszek Kolman, w skrócie opowiedział o wydarzeniach historycznych, które miały miejsce prawie 100 lat temu! Otwarcia uroczystości powiatowych oraz XX Biegu Niepodległości dokonał sam Starosta powiatu wolsztyńskiego, Ryszard Kurp, który był najważniejszym przedstawicielem lokalnych władz. Przybyły jednak delegacje wszystkich Samorządów Lokalnych. Przewodniczący Rady Powiatu - Janusz Zając, Wójt Gminy Siedlec - Adam Cukier, Wicewójt Gminy Przemęt - Mariusz Silski, Członkowie Rady Powiatu i Rad Gmin, a także Przewodniczący Powiatowego Zrzeszenia LZS - Krzysztof Piasek.

           Potem poczet sztandarowy ZS w Mochach wraz z delegacjami i gośćmi udał się do kościoła, gdzie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny, po której wszystkie delegacje prowadzone przez przygrywającą orkiestrę, udały się pod pomnik Powstańców Wielkopolskich. Tam uroczyście oddano poległym i pomordowanym hołd. W uroczystości wzięły udział także poczty sztandarowe Rady Gminy Siedlec, Zarządu Powiatowego i Gminnego PSL, Zarządów Oddziałów Gminnej Straży Pożarnej w Siedlcu  i Przemęcie, wolsztyńskiej Komendy Powiatowej Policji i Ochotniczej Straży Pożarnej w Mochach.
 

 
            W tym czasie na boisku rozpoczęły się biegi najmłodszych zawodników, czyli przedszkolaków i uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej. Dzieci biegały na dystansie 200 i 400m. Frekwencja była duża, mimo niezbyt sprzyjającej pogody. Może dobrą  zachętą było to, że każdy uczestnik po ukończeniu biegu otrzymywał medal? Prawda pewnie jest prozaiczna, te dzieci po prostu lubią się ścigać i rywalizować w większym gronie. Lubią być podziwiane i widzieć z jakim zapałem kibicują im rodzice.
 
            Po biegach najmłodszego pokolenia uczestników, które jeszcze pewnie nie za bardzo rozumiało, z jakiej okazji jest organizowany Bieg Niepodległości, nastąpiła przerwa w bieganiu i wręczenie nagród maluchom - zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetki, a wielu innym wylosowano nagrody zasponsorowane przez przyjaciół Zespołu Szkół w Mochach, którzy dorocznie je fundują najmłodszym biegaczom. Lista Sponsorów w załączeniu. 
 
            Po dekoracji wszyscy pozostali biegacze - z kategorii od K-10 do K-15 oraz od M-10 do M-15 oraz zawodnicy z kategorii OPEN udali się pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie był wyznaczony start ich biegów. Z kilkuminutowym opóźnieniem wyruszyły dziewczyny najstarszych klas Szkoły Podstawowej. Miały do pokonania bardzo długi dystans 1,5 km, jednak poradziły sobie z jego pokonaniem bardzo dobrze, udało się dobiec do mety bez większych problemów zdrowotnych. Podobnie z chłopcami w tym samym wieku, którzy musieli przebiec identyczną trasę. Obawy przedbiegowych maruderów okazały się nietrafione i niepotrzebne.
 
            Po nich na 5 km trasę wystartowali gimnazjaliści i uczestnicy kategorii OPEN. Zmęczeni, ale strasznie szczęśliwi zawodnicy po kilkudziesięciu minutach zjawili się na boisku i dobiegli do mety. Szczególny podziw należy się gimnazjalistom, którzy pokonali własne słabości i udało im się przebiec tak długi dystans, niekiedy szybciej od dorosłych „weteranów”. Wcześniej na mecie pojawili się jednak uczestnicy biegu rekreacyjnego - na dystansie 1,5km, w którym wzięła udział młodzież, która nie czuła się na siłach, by wyruszyć na dystans 5 km, jednak chciała uczcić ten dzień jak inni i zdecydowała się na bieg. Na koniec nastąpiła kolejna dekoracja zdobywców pierwszego miejsca każdej kategorii oraz najlepszych biegaczy Mistrzostw Powiatu. Odbyło się także losowanie nagród pocieszenia wśród pozostałych uczestników, czyli każdy, nawet najwolniejszy, miał szansę na zdobycie jakiejś nagrody.
 
             Po biegach, mimo że zdania co do organizacji całego przedsięwzięcia są podzielone, to jednak najważniejsza była idea, która przyświecała całym zawodom. Gratulacje należą się przede wszystkim każdemu zawodnikowi, który stanął na starcie, a także organizatorom za to, że po raz 20. podjęli się organizowania tak uroczystych obchodów.
 
             Ścigało się 572 zawodników!!! Ale przecież pobiegli jeszcze w biegu rekreacyjnym, wiec biegło nas w tym roku grubo ponad 600 miłośników niepodległościowego biegania. To znów więcej niż w latach minionych!!!  Wszystkim, a poza startującymi, szczególnie mocheńskim nauczycielom i opiekunom grup młodzieżowych, serdecznie dziękujemy.
 
WYNIKI poniżej.

                 I jak tu nie organizować takiej imprezy? Czy ktoś widział turniej piłkarski z taką liczbą zawodników?! A wszystko po to, by uczcić najważniejsze narodowe święto Polaków! A zresztą, sami się wypowiedzcie...

pliki do pobrania:
- W Y N I K I
- S P O N S O R Z Y
redaktor: Naczelny  

<- powrót        
Komentarzy: 4Strona:  1  dodaj komentarz

  Andrzej Galla2011-11-14 13:02:06

W odpowiedzi Kosti:
W tym roku na nagrody dla uczestników wydano najwięcej w historii BN (ponad 5 tys. zł). z tą różnicą, że tym razem nagrodę w postaci pamiątkowego medalu otrzymali wszyscy uczestnicy - bo to był XX Jubileuszowy Bieg Niepodległości.

  stokrota2011-11-14 10:42:32

Dziękuję za zorganizowanie kolejnych biegów niepodległościowych. Moje maluchy 5 i 6 laty pierwszy raz brały udział....nie zajęli miejsc w pierwszych trójkach-ale sam udział i medal wieszany na szyi każdego malucha to było dla nich fantastyczne przeżycie a jednocześnie świetny pomysł organizatorów!!! Dziękuję wszystkim bardzo serdecznie!!!!! a grochówka jaka pyszna;-)

  Kosti2011-11-13 22:23:27

Impreza bardzo ładnie zorganizowana. Na następny rok dobrze aby toalety pod postacią toi-toi'ów były ustawione blisko startu, ponieważ jak mieli skorzystać z toalety stresujący się biegacze przed biegiem OPEN - startujący spod pomnika. To nie żart, lecz fakt.
Kolejnym aspektem jest to, że mimo braku kwoty wpisowej do biegu głównego nagrody były gorsze niż rok temu (stąd małe zainteresowanie biegiem OPEN). Może będzie niegrzeczne to co napiszę, ale zaproszeni goście (wójtowie, starosta i inne osoby o wysokich stanowiskach) "zjadły" nasze nagrody. Skąd przecież dla nich poczęstunek i inne przywileje ?

  Maciej R.2011-11-13 00:12:46

Gratuluję świetnej imprezy. Zapanowanie logistyczne nad tak dużą liczbą zawodników to spore wyzwanie. No ale w końcu to już 20 lat doświadczeń. Gratuluje i... może za rok pobiegnę :)
Jestem pełen podziwu dla dzieciaczków biegnących na dystansie 1,5 km.

 liczba odwiedzin: 5239070      online: 1

Copyright © Zespół Szkół w Mochach. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia